Czas na kajak…może Drawa

Wakacje to okres odprężenia, beztroski oraz odpoczynku od podręczników i szkolnej rutyny. Oczywiście nie znaczy to, że w tym czasie nie istnieją możliwości poszerzania swej wiedzy oraz zgłębiania tematów, które lezą w kręgu naszych zainteresowań. Przy okazji wakacyjnych wycieczek oaz wyjazdów można nie tylko oderwać się od codziennych obowiązków, które trzeba wykonywać aż 10 miesięcy w toku. Na przykład spływ kajakowy Drawą daje możliwość edukacji poprzez obserwację i doświadczenie, a także budowanie swojej sprawności fizycznej oraz pomoc naszemu środowisku naturalnemu.

Okolice Drawy to środowisko życia ogromnej ilości ptaków oraz innych przedstawicieli fauny. Wyprawa na kajaki to szansa na poznanie wielu gatunków inaczej, niż poprzez podręczniki czy filmy edukacyjne. Tutaj zwierzęta mamy praktycznie na wyciągniecie ręki, a dzięki obiektywom aparatów można je zobaczyć z naprawdę bliska oraz zachować na zdjęciach, by później podziwiać efekty swojej pracy. Przebywanie w tak bliskim kontakcie z wodą i przyrodą to również doskonała kuracja antystresowa. Dzięki spływowi kajakowemu można również choć na chwilę oderwać się od otaczających nas z każdej strony oraz wciągających wynalazków cywilizacji takich jak internet. Warto przeżyć niezwykłą przygodę w realu i doświadczyć na sobie wspaniałości otaczającego świata natury.

Spływy kajakowe to sposób rozrywki umożliwiający pracę nad swoją sylwetką oraz siła fizyczną. Wiosłowanie angażuje bowiem wiele grup mięśniowych i spala sporo kalorii. To ważne dla wszystkich, którym nieobojętny jest nie tylko rozwój umysłowy i intelektualny, ale również dbałość o ciało. W tej dziedzinie szczególnie mogą wykazać się panowie, ponieważ wiosłowanie wymaga nieco siły, lecz także kobiety poradzą sobie z poruszaniem się kajakiem.

Piękne środowisko naturalne w okolicach Drawy, tak popularne z turystycznego punktu widzenia, niestety ponosi skutki nieodpowiedzialności i lekkomyślności ludzi. Nazbyt często pośród roślinności czy w wodzie można dostrzec ślady wakacyjnych wypraw w postaci butelek czy innych śmieci. Wakacyjny spływ kajakowy Drawą to szansa na pomoc naszej planecie. Przy okazji wiosłowania można praktycznie bez wysiłku sięgnąć po zalegające śmieci i w ten sposób chociaż w pewnym stopniu pozwolić odetchnąć naszemu środowisku. Nie bądźmy również obojętni na to, co widzimy. Jeżeli dostrzeżemy, że ktoś w naszym otoczeniu ma zamiar pozbyć się śmieci w miejscu do tego nieprzeznaczonym­ śmiało protestujmy!

Spływ kajakowy to niezapomniane wrażenia, nowe więzi i efektywny wypoczynek na łonie natury dla wszystkich tych, którzy przez cały rok wysilają się intelektualnie.

Autor: Michał Dworak