Zbuduj karmnik dla ptaków

W tym roku zima jest bardzo łagodna. Nie znaczy to, że zwierzęta nie potrzebują wsparcia. Dokarmianie ptaków to duża odpowiedzialność. Jeśli jest źle zorganizowane może ptakom bardziej zaszkodzić niż chłód czy głód. Z resztą nie ma co czekać na mocne przymrozki przy pokrywę śnieżną. Dokarmianie należy rozpocząć odpowiednio wcześniej. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania, ważne jest też konsekwentne i regularne wykładanie karmy.

A gdzie? Można wysypać ją na parapecie lub balkonie, ale najlepszym rozwiązaniem jest karmnik. Na rynku dostępne są różne rodzaje karmników, ale my proponujemy samemu wykonać taka „stołówkę” dla ptaków. Jeśli nie mają Państwo zdolności stolarskich lub też odpowiedniego materiału to zapraszamy na stronę ptasidom.com Ostatnio otrzymaliśmy kilka karmników do samodzielnego złożenia – idealnie docięte deski i komplet wkrętów. Wystarczyło 10 minut i wspólnie z synem zmontowałem karmnik. Świetny pomysł na zabawę z dzieckiem – musimy go tylko pomalować by prezentował się dobrze w ogrodzie.

Na stronie ptasidom.com znajduje się szereg ciekawych rozwiązań budek lęgowych i karmników, zachęcamy by ją odwiedzić. Dzięki uprzejmości firmy udało się nam kilka takich ptasich schronień rozdać w czasie ostatniego pokazu, a także do przedszkoli.

Trzeba pamiętać także o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek i odchodów ptaków. Pamiętajmy, że pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw – nie dokarmiajmy zwierząt produktami, które już się psują, bo mogą one im zaszkodzić tak samo jak ludziom.

Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, najczęściej na początku marca, kiedy ptaki są już w stanie łatwo zdobyć samodzielnie pożywienie.

Autor: Łukasz Wyka

fragmenty informacji zaczerpnięte ze strony: https://www.gdos.gov.pl/jak-dokarmiac-ptaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *