Na co marnujemy czas

czasCzas to wielkość fizyczna, z którą każdemu trzeba się zmierzyć. Nikt nie wie ile czasu będzie żył, 100 lat, 3 miesiące, a może tylko kilka dni. Warto zatem mądrze nim gospodarować oraz uświadomić sobie jak go marnujemy. Po przeczytaniu tego artykuły może chodź trochę zrozumiesz jak ograniczyć niektóre czynności, aby mieć czas na własny rozwój. Ale na początku mała statystyka:

Przeciętny Polak żyje ok. 80 lat, co daje:

– 29 220 dni (wraz z latami przestępnymi)

– 701 280 godzin

– 42 076 800 minut

Gdybyś za każdą minutę swojego życia dostawał 1 zł zarobiłbyś niewiele ponad 42 miliony zł. Dla porównania dług publiczny Polski rośnie o ok. 29 milionów każdego dnia!
Czy można przeliczać czas na pieniądze, to pytanie etyczne. Żyjemy w społeczeństwie, które odnosi swoją pracę, działania i cele właśnie do czasu. Ale to nie znaczy, że mądrze nim zarządzamy. Wg danych statystyczny Kowalski marnuje średnio ok. 240-260 minut na dobę, a Kowalska 215-240 minut (Panie nieco lepiej wyglądają w gospodarowaniu czasem) – do statystyk nie wlicza się czasu poświęconego na sen, pracę, dojazdy, zajmowanie się domem oraz opiekę nad bliskimi! Na co więc tracimy najwięcej czasu, przede wszystkim na:

1. Powtarzanie tych samych czynności

Nie chodzi o to, że kilka razy w ciągu dnia musisz wypić kawę lub herbatę. Raczej o dziwne nawyki, jak sprawdzanie poczty co 15 minut, odwiedzanie 10 razy na dobę tych samych stron internetowych (chyba, że to strona Klubu Naukowca, wówczas jesteś usprawiedliwiony 😉 ) itd.  Często mamy poczucie, że jeśli nie odbierzemy wiadomości e-mail po minucie od jej otrzymania to spowodujemy globalną katastrofę. Trzeba sobie uświadomić, iż nawet bardzo poważna oferta biznesowa może poczekać kilka godzin skoro ktoś skorzystał z takiego sposobu wymiany informacji. Warto ograniczyć odbiór poczty do minimum 2-3 odczytów w ciągu dnia. Dzięki temu nie będziemy się odrywać od pracy i obowiązków, a co jest związane z tym wykonamy je o wiele szybciej. Drugą sprawą są portale społecznościowe, przecież ciągłe sprawdzanie co nowego napisali twoi znajomi, jaką nową fotkę czy śmieszny filmik wstawili, jest mniej ważne niż twój czas? Kolejna sprawa to zakupy, na które tracimy część doby, jeśli wybieramy się kilka razy do sklepu w ciągu dnia. Nie lepiej zrobić sobie listę potrzebnych produktów. Zaoszczędzimy tym samym nie tylko czas, ale prawdopodobnie także pieniądze (osoby bez listy zakupów wynoszą o 20% rzeczy ze sklepu – rzeczy bez których mogliby się obyć).

2. Brak planu działania

Ile razy w ciągu dnia i zastanawiałeś lub zastanawiałaś się za co się teraz zabrać? Ile razy zapominałeś lub zapomniałaś o istotnym zadaniu, a potem trzeba było nadgonić zaległości. Nawet jeśli uważasz, że nie chcesz się ograniczać terminami to warto planować swój czas.  Bez strategii łatwo zająć się sprawami nieistotnymi. Planowanie pozwala z każdego dnia wyciskać więcej. Jest to również cecha charakterystyczna dla wszystkich ludzi sukcesu, dlatego warto ją u siebie rozwinąć.

3. Internet

Niestety internet jest zjadaczem czasu nie tylko poprzez odbiór poczty, czy portale społecznościowe. Wiele osób, również ja, niekiedy surfuje po ulubionych stronach, gdzie przegląda niezbyt przydatne artykuły lub ogląda głupie filmiki, w stylu jak ktoś zrobił coś lub jak mu nie wyszło… Portale informacyjne, oprócz ciekawych artykułów zamieszczają nic nieznaczące informacje, które nie sprawią, że w gronie znajomych błyśniesz intelektem.  

4. Telewizja

Chyba nie trzeba tłumaczyć, że przy telewizorze można spędzić sporo czasu. Może czasem mówisz sobie, że dziś oglądniesz jakiś ambitny, wartościowy film, ale M jak miłość, Klan i inne telenowele to nie jest nic ambitnego. Telewizja nie jest zła, nie wyrzucaj nowego telewizora, lecz korzystaj z tego dobra z umiarem.

5. Za długi sen

Napisałem, że do zmarnowanego czasu w ciągu doby nie wlicza się snu, tj. czasu jaki potrzebuje człowiek, aby być wypoczętym. Udowodniono, iż 8 godzin w zupełności wystarczy (dla dorosłej osoby przez ukończeniem 60 lat sen może być krótszy – 7 godzin). Statystyczny Polak przesypia 8,5 godziny na dobę. Te 30 minut to 3,5 godziny w ciągu tygodnia, co daje 7,5 dnia w ciągu roku!

Można wymienić jeszcze więcej “zjadaczy czasu”, np. granie w gry komputerowe, czytanie bezwartościowych czasopism, itd. Tak naprawdę należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy jestem szczęśliwy (szczęśliwa). Szczęśliwy człowiek to ten, który ma czas nacieszyć się życiem. Jeśli internet lub telewizja są źródłem Twojego szczęścia wówczas marnuj swój wolny czas na te rozrywki. Jednak, jeśli masz pasje, którymi nie zajmowałeś lub nie zajmowałaś się od kilku lat to zastanów się co zrobić by znaleźć chwilę na swój rozwój lub pomoc swoim bliskim.  

Autor: Łukasz Wyka

Źródła:

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/443925,statystyczny-polak-oglada-telewizje-ponad-25-godziny-dziennie,id,t.html

http://lifestyle-design.pl/4-sposoby-w-jakie-ludzie-marnuja-czas/

http://oszczedzanie.net/na-co-marnujemy-czas/

http://badania.net/category/statystyczny-polak/