Piasek kinetyczny- zabawa nie tylko dla najmłodszych

Pomimo jesiennej pogody, która zniechęca do zabaw w piaskownicy, przygotowaliśmy doświadczenie-zabawę z “piaskiem” w roli głównej. Z odsieczą przychodzi nam piasek kinetyczny, który bez problemu możemy wykonać w domu. W dotyku jest suchy, lecz budowle jakie dzięki niemu możemy zrobić są trwałe, jakby były wykonane z piasku z dodatkiem wody. Przepis jest banalnie prosty, a zabawa z tym “piaskiem” daje dużo radości nie tylko dzieciom ale i rodzicom. Ponadto jest to zabawa, która doskonale usprawni motorykę małego szkraba, co ułatwi naukę pisania w szkole. Stawianie budowli z piasku, wyostrza orientację przestrzenną, która z pewnością przyda się każdemu.

Poniżej przepis na domowy piasek kinetyczny:

– 4 szklanki mąki pszennej lub kukurydzianej

– 0,5 szklanki oleju spożywczego lub oliwki dla dzieci

Dodatkowo można użyć barwnika spożywczego do zabarwienia piasku.

Wyjaśnienie

Nasz twór nie zamienił się w prawdziwy piasek, piasek to rodzaj skały zawierającej w większości kwarc (SiO2). Piasek kinetyczny choć podobny do piasku jest związkiem organicznym. Zabawa z takim “piaskiem” jest zdrowa, może wpłynąć nawet korzystnie na skórę naszych dłoni (chyba że użyjemy zużytego, przepracowanego oleju), bo w oleju lub oliwce rozpuszczone są witaminy A, D, E i K. Nasza propozycja jest warta zachodu, 1 kg piasku kinetycznego wytworzona tą techniką wyniesie 5-7 zł (najtańsze oferty sklepów internetowych sprzedają piasek kinetyczny za 15-20 zł)

Po skończonej zabawie warto piasek wsypać do szczelnego pojemnika (lub kosza), ponieważ w przeciwnym razie po kilku tygodniach będzie siedliskiem pleśni i rozwijających się bakterii rozkładających materię organiczną.

autorzy: Karolina Śliwa i Łukasz Wyka