Elektryczny snopek

Doświadczenie wymaga nieco przygotowań, ale świetnie tłumaczy czym jest energia elektrostatyczna. Do wykonania eksperymentu potrzebne nam będą:

– słomki do napojów-10 sztuk

– igła z dużym oczkiem

– gruba nić

– średniej grubości drut

– średniej wielkiej kamień

– plastelina

– szklanka

– kartka papieru

Wykonanie

Na początek przebijamy igłą z nitką górną cześć słomki i zawiązujemy nitkę, tak aby móc ją zawiesić na statywie. Czynność powtarzamy na wszystkich 10 słomkach. Ze średniej grubości drutu robimy statyw, który zakańczamy haczykiem, na którym będziemy zawieszać nasze słomki. Druciany statyw mocujemy na dużym kamieniu przyklejając go plasteliną. Uwaga! Statyw musi być stabilny, żeby w czasie wykonywania doświadczenia się nie przewrócił. A teraz przechodzimy do zabawy

Wariant I

Pocieramy słomką o włosy (swoje lub kolegi/koleżanki) i zawieszamy je na statywie. Czynność powtarzamy na wszystkich 10 słomkach. Słomki będą odpychały się od siebie tworząc tzw. snopek.

Wariant II

Pocieramy szklankę papierem i delikatnie zbliżamy ją do jednej ze słomek. Szklanka będzie przyciągać słomki!

Wytłumaczenie

Prąd elektryczny jest ruchem cząstek obdarzonych ładunkiem. Wszystko co nas otacza składa się z cząstek obdarzonych energią. Zwykle przepuszczamy elektryczność przez przewody, po czym dany przedmiot się rusza albo świeci. Ładunki elektryczne mogą być ujemne lub dodatnie (oczywiście w sporym uproszczeniu). Ładunki o tych samych znakach: + i + lub – i – będą się odpychać a ładunki o znakach przeciwnych, czyli + i – będą się przyciągać. Słomki, które “starły” cześć ładunków z włosów, mają ładunki ujemne więc wzajemnie się odpychają. Natomiast szklanka potarta papierem została naładowana dodatnio i przy zbliżeniu jej do słomek przyciąga je.

Autor: Justyna Krzymieniecka i Łukasz Wyka