Magiczny palec

To idealny eksperyment do zademonstrowania magii właściwości wody i mydła (doświadczenie umieściliśmy 2 lata temu na naszej starej stronie). Dawno temu biblijny Mojżesz sprawił, że Morze Czerwone się rozstąpiło. Ty również możesz pokazać, że posiadasz potężną moc.
Sprzęt i odczynniki

– miska lub talerz
– woda

– zmielony pieprz
– płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie

Wykonanie

Nalej na talerz lub do miski wody po czym całą powierzchnię cieczy posyp pieprzem. Teraz zamocz na środku talerza (miski) palec. Nic się nie dzieje. Następnie czubek palca zmocz w płynie do mycia naczyń (mydle) i ponownie zanurz na środku talerza z wodą. Drobinki pieprzu na powierzchni wody zaczną uciekać od palca w kierunku brzegu naczynia.

 

Palec niezmoczony w detergencie

Efekt po zanurzeniu palca z dodatkiem płynu do mycia naczyń

Wytłumaczenie
Drobiny pieprzu utrzymują się na powierzchni wody dzięki zjawisku napięcia powierzchniowego. Przyczyną istnienia tego zjawiska są siły przyciągające między cząsteczkami wody. Dzięki nim woda zachowuje się jakby miała delikatną, sprężystą i niewidoczną błonkę, która utrudnia przenikanie w głąb cieczy ciał będących na jej powierzchni. Tą właściwość wykorzystują niektóre małe zwierzęta do poruszania się po wodzie (głównie owady).
Dodatek płynu do mycia naczyń ułatwia przerwanie błonki (detergenty zmniejszają napięcie powierzchniowe). W miejscu w którym dotknęliśmy palcem powierzchni wody powstaje “dziura” o mniejszym napięciu powierzchniowym. napięcie się nie zmienia, więc pieprz przemieszcza się w kierunku większego napięcia powierzchniowego (“mocniejsza błona” zabiera drobiny pieprzu).
Jeśli nie masz zbyt dużo pieprzu w domu doświadczenie możesz wykonać, np. z talkiem lub małymi papierowymi ścinkami.

Autor: Łukasz Wyka