Słomka niczym szpikulec

 

SłomkiTo proste doświadczenie pokazuje, jaki może być wpływ ciśnienia na otoczenie. Umiejętnie wykorzystane może być bardzo pomocne. Warto go nie lekceważyć.

Sprzęt i odczynniki

– Słomka długości 8-12 cm

– Owoc lub warzywo

   

Wykonanie

Czy uda Ci się przebić jabłko lub pomidora za pomocą słomki? Spróbuj, wydaje się to niemożliwe, bo przy próbie uderzenia w przedmiot słomka zaczyna się zginać lub łamać. Jest na to sposób. Wystarczy z jednej strony zatkać otwór słomki po czym uderzyć o owoc lub warzywo. Słomka niczym twardy szpikulec lub pręt przebije przedmiot.

Wyjaśnienie

W pierwszym przypadku, bez zatykania otworu palcem, w momencie uderzenia siła wywierana przez słomkę prócz na owocu (warzywie) rozchodzi po ściankach słomki wykonanych z tworzywa sztucznego. Jest to zgodne z III zasadą dynamiki Newtona: Jeśli ciało A działa na ciało B siłą F (akcja), to ciało B działa na ciało A siłą (reakcja) o takiej samej wartości i kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie. Siła przebicia skórki owocu (warzywa) jest większa niż zgięcia się słomki. Stąd zadanie może wydawać się niewykonalne. Jeśli jednak zatkamy otwór słomki, to przez uderzenie obdarzymy pędem nie tylko słomkę, ale również uwięzione w niej powietrze. A to przekłada się na wzrost siły, która będzie wywierać wpływ na przedmiot uderzany. W momencie uderzenia, gdy słomka chciałaby się zgnieść dodatkowo stabilizuje ją powietrze w jej wnętrzu, które zgniatane zwiększa ciśnienie w słomce i silniej napiera na jej ścianki oraz warstwę zewnętrzną owocu (warzywa). Owoc (warzywo) wciska się jednocześnie do otworu słomki.

To ciekawy sposób wykrawania frytek o owalnym kształcie, możecie kiedyś spróbować.

To proste doświadczenie było kiedyś podstawą do stworzenia urządzenia do układania rur w miejscach trudnodostępnych (na przepych). Jeden z końców zatyka się szczelnie i uderza w masę ziemi. Ziemia wbija się w otwór rury, następnie usuwa się ja końcem, który był początkowo zatkany.

autor: Łukasz Wyka