Mało przydatne, ale prawdziwe

Nie wszystkie fakty są przydatne… Tak naprawdę większość informacji zupełnie się nam nie przyda i nie wniesie wiele do stanu naszej wiedzy. Niemniej niektóre dane mogą zdumiewać i choć są niepotrzebne wpływają na postrzeganie różnych spraw.

Dziś pochylimy się nad statystyką naszego kraju w nieco inny sposób. W Polsce żyje 38,54 miliona osób (dane z 2012 r.) . Gdybyśmy ustawili wszystkie osoby w rzędzie, a każda osoba zajmowałaby jedynie 0,5 m to taki sznur ludzi miałby długość 19270 km – to prawie połowa długości równika. Gdyby ktoś chciał policzyć te wszystkie osoby czy ich liczba się zgadza zajęłoby to ok. 446 dni (zakładając że liczylibyśmy z prędkością 1 osoba na sekundę, oraz że przez ten czas nie wykonywalibyśmy innych czynności – łącznie ze snem).

To teraz spójrzmy na dane statystyczne z innego punktu widzenia.

Długość linii brzegowej naszego kraju wynosi 775 km. Weźmy teraz średniej wielkości ziarnko piasku z plaży – średnica ziarna 0,5 mm, co daje objętość ok. 0,1 mm3 (zakładamy, w sporym uproszczeniu, że kształt ziarna przypomina sześcian). Piasek to kwarc – związek o wzorze SiO2. Długość wiązań atomów Si-O wynosi trochę powyżej 1,5 angstrema (A), co daje wartość ok. 3A ( angstrem to 10-10m czyli 0,0000000001 m). Zakładając model matematyczny oraz to że występują przestrzenie między cząsteczkami (kilka razy większe niż średnica cząsteczki) w dużym przybliżeniu można przyjąć że w 0,1 mm3 znajduje się ok. 1,0 x 1018 cząsteczek kwarcu, które ustawione jedna przy drugiej miałyby długość 3x 108 m = 300 000 km!

Wszystko jest względne i wydaje się duże lub małe, bo sprowadzamy jednostki do naszych rozmiarów i liczb którymi operujemy na co dzień. Dlatego patrząc na ustawiony zegar w Warszawie wskazujący rosnący dług publiczny można poczuć olbrzymie oburzenie  – dług rośnie ok. 1000 zł co dwie sekundy. Jak to się odnosi to pojedynczego Polaka – każdego dnia dług publiczny zwiększa się o 1,12 zł na mieszkańca. Czy to nieduża kwota? Zależy od grubości portfela…

 Autor: Łukasz Wyka

Przedstawione dane zostały wyliczone w oparciu o dane z tablic chemicznych oraz stron internetowych: pl.wikipedia.org/wiki/Polska oraz www.dlugpubliczny.org.pl/